Když jsem hledala na českém internetu články o módě a stylu pro ženy, kterým už dávno není dvacet, musím přiznat, že jsem se docela zhrozila. Možná je to jen mnou, ale ve své podstatě na mně vykoukla konformita, nuda, usedlost. Samozřejmě zabalené do klasické formulace českých žen „elegance“. Od doby, co jsem v televizi jako závislák sledovala Popelku (myslím ten soutěžní pořad, ne tu s oříšky), když slyším slovo „elegance“, dostávám kopřivku. Zaklínají se jím i dvacetileté holky, pro starší ženy je to něco jako evangelium. Proboha proč? Co budou ty dvacetileté holky nosit až jim bude 50?! A těm starším zase klasická elegance ještě přidá pár let. Jako by jich už tak neměly dost.
Navíc ty modely jsou jak přes kopírák. Já jsem přesvědčená, že móda pro zralé ženy může vypadat trochu jinak.
Co to tak zkusit jinak? Méně usedle, více osobitě. Opravdu chceme všechny vypadat stejně? Jakoby českým ženám chyběla hravost, představivost, nadhled, smysl pro humor, o odvaze ani nemluvě.

Před časem jsem na tohle téma vedla rozhovor s kamarádem, kterému je přes 40 a už od mládí dělá DJ na diskotékách, takže pozoruje. A shodli jsme se na jedné věci. Jak kdysi, před lety se snažila každá holka vypadat jinak. Kdyby přišly na akci ve stejném oblečení 2 kámošky, tak by se jedna nejspíš šla převlíct, ať nevypadají stejně. Každá chtěla být jiná. Dnes to vypadá jako by je všechny naklonovali. Klasika u mladých holek – slim jeansy, mikina (tady mohou být variace tričko či halenka), bundička do pasu, „ubrus“ kolem krku. Klasika starších žen (a to ještě jen u těch, které se umí aspoň trochu oblíct) – usedlé šaty pod kolena, cardigan nebo kalhoty a tuctová halenka. V horším případě leginy a nějaká zoufalá tunika.

Ano, přiznávám, taky jsem prošla ve věku zhruba kolem 30 „elegantním“ obdobím. Všichni kolem mě mi hučeli do hlavy, že tohle bych už neměla, to se na mě nehodí. Navíc jsem měla kamarádku, která tenhle styl hodně vyznávala a já jsem to nasákla do sebe jako houba. Kostýmky, dlouhé úzké sukně, sáčka, no prostě katastrofa. Ne, že by to byla katastrofa, jak to vypadalo, ale přidala jsem si dobrých 10 let a hlavně – nebyla jsem to já. Necítila jsem se a nakonec jsem se pomalu začala vracet ke svému původnímu stylu. Ale já byla tak oblblá všeobecným míněním, co bych ve svém věku neměla, že jsem s tím měla trochu problém. Záviděla jsem mým dětem, že nosí kapsáče a tenisky a ony na mě koukají a prý „a proč bys je jako nemohla nosit taky?!“. No jasně, proč ne? A tak jsem se vykašlala na společenské mínění a rady odborníků a začala se oblékat podle sebe.

Pamatujme na to, že oblečením vyjadřujeme sami sebe, svou osobnost, říkáme tím, kdo jsme, jací jsme. Proto by váš styl měl být jedinečný, stejně jako vy sami. Nekopírujme, inspirujme se. Nedodržujme dogmaticky rady, které někde vyčteme. Přizpůsobme je sami sobě. Nechtějme se nikomu podobat. Přece nechceme být kopie, ale originál.
Mějme povědomí o tom, jaká naše postava doopravdy je. Stačí nám k tomu velké zrcadlo a trocha sebereflexe. Jaké máme přednosti, které vyzdvihnout, jaké nedostatky, které potlačit. Když máte hezké nohy, není důvod, proč byste je měla schovávat v pytli do půl lýtek jen proto, že vám není dvacet. Ale je na vaší soudnosti, kde by měla sukně končit, ať to nevypadá lacině. Kalhotky vám fakt nikdo vidět nemusí (ale to ostatně ani ve 20). A tak dále…

Hravost, nápaditost, šmrnc. Nebojte se ukázat. Ukázat, co je ve vás, ukázat, že i ve vašem věku jste stále ještě kus. A opravdu to není jen o tom, mít figuru jako modelka. Všechno začíná v hlavě. To se ukáže i navenek. Třeba ve vašem stylu. Hrajte si s barvami, hrajte si se styly, kombinujte. Stačí základní nadčasové kusy, které doplníte něčím trendy, barevným, výrazným, bláznivým. Tady se fakt můžete vyřádit. Jen to nepřehnat. Ale tak máte zrcadlo, tam uvidíte, jestli je to už fakt moc. Ale když máte odvahu, proč ne.
Nechceme vypadat jako dvacítky, to ani nejde. Ale nemusíme ze sebe dělat usedlé dámy, jen proto, že to tak někdo ve společnosti očekává. Nemusíme být trendy, důležité je znát se, být sví a osobití. Tak, abychom se v našem oblečení cítili dobře, jako v naší druhé kůži.
Potkávám velmi málo žen ve zralém věku, které toto umí. Vtipné je, že vždy, když takovou potkám, můžu na ní oči nechat a obě se na sebe usmějeme a někdy i otočíme. Je to něco jako „vítej v klubu“ 
Pro inspiraci pár slavných žen ve zralém věku, které jsou celosvětově známé svým stylem. Stylem, který má šmrnc, šťávu, nápaditost, hravost i tu tolik vzývanou eleganci. Ale tady je to taková ležérní sportovní elegance, šmrncnutá avantgarními kousky. Prostě co kus, to originál. Zkuste se inspirovat.
Foto zdroj: Pinterest.com, Instagram.com

Jsem průvodcem žen v jejich sebepřijetí, sebeprezentaci a vytvoření zdravého a spokojeného života a jedinečného, originálního a inspirativního a stylu.
Mou vášní je inspirovat a vést ženy ve znovunalezení jejich unikátní osobnosti, krásy a charismatu, pulsující životní energie, zdravého těla a mladistvého elánu. K odvaze být samy sebou a ukazovat jim, že každá z nás může být v jakémkoli věku duchem mladá, svobodná a je jediným neopakovatelným originálem.
Jinak jsem docela normální ženská, rozpuk mládí mám už definitivně za sebou, životem značně otřískaná, nicméně fasáda stále zachovalá, „a interiér“ víceméně v původním stavu
Jako správný introvert miluju knížky, filmy, muziku, fotky a umění vůbec, ale také módu a design. Taky ráda tvořím. Kdeco. Některé výrobky můžete najít v části „obchod“. Část extroverta ve mně mne i v 50 táhne na koncerty a rockové festivaly a různé jiné akce a nejspíš může i za tyhle stránky… 
Celý můj příběh si můžete přečíst zde https://jednodusevpohode.cz/muj-pribeh/