O kráse,  O módě a stylu

Jak vytvořit stylový šatník pro zralou ženu

Móda je pomíjivá, styl je věčný.

Coco Chanell

Teď nemám na mysli rady, kolik jakých kalhot či sukní a sak potřebujete a jak je kombinovat. Mám na mysli spíše to, jak vytvořit originální styl, přitom jednoduše. Tady máme pár tipů, jak vytvořit stylový šatník pro zralou ženu.

Stylový šatník Stylový šatník

 Vyberte si „vaše“ barvy.

Možná se oblékáte podle barevné typologie, možná prostě máte své barvy. Většinou vám stačí tak 3-4 základní, které můžete kombinovat. Tohle je jen můj osobní dojem, ale řekla bych, že není tak úplně nejlepší mít všechny tyto barvy extra výrazné. Ale pokud to umíte zkombinovat a máte odvahu, proč ne.

výrazné barvy výrazné barvy

Jednoduché kousky

Základní kousky vybírejte spíš jednoduché, žádné trendy věci, nápisy, flitry, nesmysly. Ano, samozřejmě nadčasové. Střihy, které se nosí stále průběžně.

jednoduché kousky v šatníku jednoduché kousky v šatníku jednoduché kousky v šatníku

Rozhodně by ve vašem šatníku neměly chybět:

Malé černé (vzpomeňte na Audrey Hepburn ve filmu Snídaně u Tiffanyho)

malé černé malé černé malé černé

Klasická bílá „pánská“ košile

bílá bílá bílá

Džíny

džíny džíny džíny

Rolák – pulovr

Roláky, pulovry Roláky, pulovry Roláky, pulovry

Klasické lodičky na vysokém podpatku. Aspoň jedny.

klasické lodičky

Trenčkot. Nebo jiný dobře střižený kabát. Nikdy se nepřestane nosit.

trenčkot trenčkottrenčkot

Cardigan, svetřík, který můžete obléct k čemukoli.

cardigan cardigan cardigan

Klasické sako. Střih záleží spíš na vašem typu postavy.

sako sako sako

Je to jako základní ingredience kulinářské speciality, kterou chystáte. A teď k těm základním ingrediencím musíte přidat různé koření a speciální ingredience, které z nich udělají tu pravou kulinářskou pochoutku. Jsou to různé další části šatníku (sukně, kalhoty,…), které se střihem hodí právě k vám a pak speciální, originální kousky, které právě v kombinaci s jednoduchým základem vyniknou. Takže co dál…

 • Dobrý střih.

  Obzvlášť u sak a kabátů je to důležité.

dobrý střihdobrý střih dobrý střih

 • Originální kousky. Sem tam nějaký ale opravdu originální kousek. Výjimečný, takový, který vás chytne za srdce. Výborně se bude hodit k jednoduchým kouskům, které máte v šatníku a o to víc vynikne.

originální kousky originální kouskyoriginální kousky

 • Vrstvení. Je to jednoduchá věc, při které můžete využít různé jednoduché kousky svého šatníku i v jiné sezóně než ve které je nosíte obvykle. Trička nebo košile pod šaty, šaty přes džíny a podobně. Z kombinace několika jednoduchých kousků vytvoříte zajímavý styl.

vrstvení vrstvení vrstvení

 • Bižuterie – šály, šátky – pokrývky hlavy. 

Tady se můžete vyřádit. Nemusí toho být kvantum, ale dostatek, abyste mohla vytvořit mnoho různých outfitů. Všechny tyto doplňky outfity zvýrazní a nikdy nebudete vypadat jako někdo jiný. Ženy v Česku se bižuterie a výrazných kousků většinou nějak bojí, přitom ty nejvíc dotvoří váš styl. A ani vás to nebude moc stát.

Bižuterie

bižuterie bižuterie bižuterie

Šály, šátky

šátky, šály šátky, šály šátky, šály

Pokrývky hlavy

pokrývky hlavy pokrývky hlavy pokrývky hlavy

 • Boty.

  Hodně bot. 🙂 Tipla bych, že by žena měla mít v botníku tak cca alespoň 15 párů bot. Já jsem teda maniak na boty a kdybych mohla, měla bych jich plnou skříň. Ale jde o to, že když pomineme, že máme 4 roční období, tak musíme brát v úvahu, že ke každému typu oděvu se hodí jiný typ bot. A taky nesmíme zapomenout na barvy. Tak těch 15 párů je možná spíš minimum.

Jaké druhy bot?

Určitě různé druhy, s nízkým podpatkem i vysokým, sportovní i elegantní. I když nespornou výhodou současnosti je to, že k sukni a šatům dnes můžeme nosit i tenisky nebo farmářky. Když máte navíc nějaké opravdu výrazné  boty, můžete na nich vystavět outfit ze střízlivějších částí šatníku.

boty boty boty

 • Kabelky.

Menší velikosti, většinou spíš do společnosti, kam dáte jen to nejnutnější a samozřejmě větší na běžné nošení. Barevně nemusí ladit s botama, ale mohou (i když nutně nemusí) ladit s jakoukoli částí outfitu.

kabelky kabelky kabelky

 • Nedat na trendy.

Tím samozřejmě nemyslím, že byste si nemohla koupit nic, co je trendy a in, ale opravdu nemusíte být jejich otrokem. Trendy se mění, mizí a zase se vracejí, ale vy chcete šatník, který budete moci nosit průběžně a ne ho neustále obměňovat.

nemusíme být vždy in a trendy nemusíme být vždy in a trendynemusíme být vždy in a trendy

 • Umět to nosit.

Je jedno, jestli máte na sobě luxusní šaty nebo něco z blešáku. Důležité je umět to nosit. Kdo to neumí, kdo neumí vystavit na odiv svou osobnost z hloubky svého nitra, nepomohou mu většinou ani šaty od Diora. Určitě jste si toho někdy všimly. Jak někdo dokáže vypadat skvěle i v „pytli od brambor“ a někomu nepomohou ani ty nej kousky. A nezáleží na tom, kolik vám je let nebo kolik kilo máte navíc nebo naopak kolik vám jich chybí.

plus size plus size plus size

 • Uvědomit si, že nemusíme být pořád dokonalé nebo dokonale sladěné. Někdy je méně více a mnohdy v těch nejobyčejnějších kouscích naděláme největší parádu.

často nadláme největší parádu s těmi nejobyčejnějšími kousky často nadláme největší parádu s těmi nejobyčejnějšími kousky často nadláme největší parádu s těmi nejobyčejnějšími kousky

A teď proč.

Když budete používat samé výrazné či trendy věci, bude to působit přehnaně a špatně se takové prvky kombinují. Naopak když máte jeden jednoduchý model, může být někdy i docela nudný. Ale změní se s každým vrstvením, poutavou barvou, zajímavým výrazným solitérem nebo použitím různých doplňků. Nikdy to už nebude nuda.

Protože..

Vše můžete libovolně kombinovat a vůbec vás nemusí zajímat nějaké trendy, co je in a co ne a podobně. A přitom to bude vypadat originálně. A když k tomu přidáte šarm své vlastní osobnosti, nebudete nikdy ničí kopie a celkový dojem bude výjimečný.

výrazné kousky a doplňky pomáhají vytvářet styl výrazné kousky a doplňky pomáhají vytvářet styl výrazné kousky a doplňky pomáhají vytvářet styl

Musíme se úplně vzdát své minulosti v oblékání?

Měly jste v mládí nějaký výrazný styl? Patřily jste k nějaké subkultuře? Pokud vás tato subkultura oslovuje i ve zralém věku, věřím tomu, že některých prvků se nemusíte vzdát ani dnes. Jen už asi nebude úplně ono, když se tak oháknete od hlavy k patě. Stačí vybrat jeden, dva prvky a zakomponovat je do klasičtějšího šatníku. Taková typická ukázka je kožený křivák. I když vždy patřil spíš k motorkářské a rockové subkultuře, dnes je součástí šatníku lidí, kteří rozhodně součástí těchto subkultur nejsou a ani nebyli.

křivák křivák křivák

Co tím chci říct…

Že dobře se obléct nevyžaduje ani hromadu módních kousků ani spoustu peněz. Stačí nám k tomu jen trocha fantazie, představivosti, velké zrcadlo a něco sebereflexe před tím zrcadlem. Že když na to čisté „malířské plátno“ složené z pár jednoduchých kousků namalujeme obraz pomocí dalších barev, vrstev a speciálních přísad a promítneme do něj celou svou osobnost, vytvoříme dokonalý originální obraz, jenž bude odrážet to, kým v hloubi duše jsme.

vlastní styl vlastní styl vlastní styl

Foto zdroj: Pinterest.com

Líbil se vám článek. Dejte mu To se mi líbí nebo ho sdílejte níže 🙂

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 

Ifanka

Krásný den.

Vítám Vás na mých stránkách. Mou vášní je inspirovat a vést ženy ve znovunalezení  jejich unikátní osobnosti, krásy a charismatu, pulsující životní energie a mladistvého elánu. K jejich sebepřijetí a odvaze být samy sebou. Ukazovat jim, že každá z nás může být v jakémkoli věku duchem mladá, svobodná a je jediným neopakovatelným originálem.

Učím ženy, jak zpomalit stárnutí a doslova omládnout. Jak si zachovat mladistvou energii, styl a osobitost, zdravé tělo a pohodovou mysl v jakémkoliv věku.  Protože krásná, silná, zdravá a mladistvá můžete být, ať je číslovka, kterou máte v občance jakákoli.

Tento blog je prostě pro ženy a o ženách, které jsou už krapet životem otřískané a přesto nebo právě proto si dokázaly udržet nadhled, radost ze života a jsou stále duchem mladé. Nebo se o to alespoň snaží a chtějí k tomu dojít. Které chtějí být samy sebou, nebát se vyčnívat z davu a užít si vlastní život. Ženy inteligentní, schopné, kreativní, aktivní, originální, nezávislé.

Přihlášením budete dostávat informace o nových článcích týkajících se štěstí, zdraví, módy a životního stylu. A uvítám, když se podělíte i o své zkušenosti a názory k tématu v komentářích.
Těším se!
Ivana Tomášková

Vaše osobní údaje (jméno, e-mailová adresa) jsou u mě v bezpečí a já, Ivana Tomášková,  je budu na základě vašeho souhlasu zpracovávat podle zásad ochrany osobních údajů (odkaz), které vycházejí z české a evropské legislativy.  Stisknutím tlačítka vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním potřebným pro zaslání eBooku a dalších newsletterů ode mě, které se budou týkat souvisejícího tématu.

Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat kliknutím na tlačítko ODHLÁSIT v každém zaslaném e-mailu.

Newsletter

Přihlašte se k odběru novinek

Please wait...

Díky za Vaši registraci!

 

Uložit