Bill McElligott
O zdraví

Nasajme vitamín D

Máme tady léto a s ním i milované sluníčko a s ním i zapeklitá otázka. Být na sluníčku často? A kolik? Prospívá nám nebo ne?

Nějaké to století zpátky se dámy z vyšších kruhů vůbec neměly na sluníčku pohybovat, aby se jim nevytvořily vrásky a skvrny od sluníčka, který by mohly znehodnotit jejich porcelánovou pleť.

Pár desítek let zpátky naopak bylo (a někdo to tak má dodnes) módní extrémní opálení, protože přece opálená kůže je tak sexy.

opalování

Jenže se přišlo na možnosti rakoviny kůže a zase se začalo říkat, že na sluníčko rozhodně ne.

Když jsem byla po operaci rakoviny, sdělila mi sestra, že už nesmím na slunce, jedině tak maximálně po 16.hodině. “Cože? Já? Která tak miluji slunce? To mi nemůžete udělat!” Sestra mě uklidnila, že v mém případě, protože zákrok byl menší, stačí, když slunce prostě jen omezím. A to už léta nevylehávám celé dny u vody a nesluním se hodiny. Ale představa, že bych už nikdy nemohla být delší dobu na slunci, byla pro mně děsivá.

Bill McElligott

Pravdou je, že sluníčko potřebujeme a pravdou také je, že dlouhodobé vystavování slunci vede ke stárnutí kůže a může vést i k rakovině.

Své by o tom mohl vyprávět Bill McElligott, řidič kamionu. Řídil 28 let kamion a nikdy nepoužíval sluneční krém. Jeho levá část tváře byla proto vystavena působení slunce přes okénko u řidiče a rozdíl mezi levou a pravou půlku obličeje je dost šokující

Na druhou stranu sluneční záření nám poskytuje vitamín D, který podporuje imunitní systém, tvorbu protizánětlivých látek v těle, mozkovou aktivitu, zabraňuje osteoporóze, působí příznivě na krevní tlak a potřebujeme ho pro naše kosti a svaly. Je potřebný i ke zpomalení genového poškození a tím působí jako prevence proti zrychlenému stárnutí.

Jak přijímat vitamín D?

Je potřeba si uvědomit, že až 90% příjmu vitamínu D je zajištěno jeho tvorbou v kůži v důsledku působení slunečního záření. Ale vzhledem k tomu, že dnes býváme méně venku na čerstvém vzduchu a více v uzavřených prostorách, vystavujeme se obecně slunečnímu záření méně. A míváme proto často deficit tohoto vitamínu.

Určitě bychom se proto měli zaměřit i na potravu bohatou na tento vitamín. Jeho zdrojem jsou potraviny živočišného původu – tučné mořské ryby, játra, vaječný žloutek, případně i plnotučné mléko, máslo. A doplnit vhodným doplňkem vitamínu D.

ryba

Pokud se podíváme na doplňky stravy s vitamínem D, udává se denní doporučená dávka v hodnotě 400 I.U. (zkratka i.u. znamená international units a odpovídá konkrétnímu množství 10 mcg – mikrogramů). Podle nejnovějších výzkumů jde ale spíše o minimální množství. Příznivé zdravotní účinky se údajně projeví až u mnohem vyšší dávky až 6000 i.u. (40 – 150 mikrogramů).

opalování

Nejlepší způsobem získání vitamínu D je ale pravidelné opalování a to dokonce nejenom na slunci, ale také prý v bezpečných soláriích třeba v zimním období. Opalováním není myšleno se hodiny péct na sluníčku, to může být pro mnoho lidí opravdu rizikové. Je důležité si být vědomi toho, jakou máme pleť a kolik pigmentu. Nejsnazší to mají ti, kteří se dobře opalují dohněda, kteří nejsou rudí jako raci po pobytu na sluníčku. Také se to liší v různých částech světa, podle toho, kde je více nebo málo slunce. Málo slunce má také vliv na naši duševní pohodu. Na to nezapomínejme. Nedostatek slunce může způsobovat depresivní stavy.

Udává se, že bez krému s ochranným faktorem by měl člověk být na slunci 15 – 30 minut, podle svého typu kůže. Nicméně… lidé například v Modrých zónách, kteří jsou známí svým zdravím a dlouhověkostí bývají venku na slunci a čerstvém vzduchu hodně často a pochybují, že používají nějaký krém s ochranným faktorem.

Takže jak je to s tím opalováním? ANO nebo NE?

Ano. Ale jak už jsem zmínila toho Míru…

– vyhýbejte se ostrému polednímu slunci

– nepřehánějte to a respektujte svůj typ pokožky

– pokud jste na slunci delší dobu než 20-30 minut, používejte krém s ochranným faktorem

– noste klobouky, abyste chránili obličej

– vystavujte slunci spíše ruce a nohy

– noste sluneční brýle kvůli ochraně očí

– po opalování nepoužívejte hned při sprchování mýdla a mycí gely, aby se mohl vitamín D vstřebat z kůže

klobouk

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 

Ifanka

Krásný den.

Vítám Vás na mých stránkách. Mou vášní je inspirovat a vést ženy ve znovunalezení  jejich unikátní osobnosti, krásy a charismatu, pulsující životní energie a mladistvého elánu. K jejich sebepřijetí a odvaze být samy sebou. Ukazovat jim, že každá z nás může být v jakémkoli věku duchem mladá, svobodná a je jediným neopakovatelným originálem.

Učím ženy, jak zpomalit stárnutí a doslova omládnout. Jak si zachovat mladistvou energii, styl a osobitost, zdravé tělo a pohodovou mysl v jakémkoliv věku.  Protože krásná, silná, zdravá a mladistvá můžete být, ať je číslovka, kterou máte v občance jakákoli.

Tento blog je prostě pro ženy a o ženách, které jsou už krapet životem otřískané a přesto nebo právě proto si dokázaly udržet nadhled, radost ze života a jsou stále duchem mladé. Nebo se o to alespoň snaží a chtějí k tomu dojít. Které chtějí být samy sebou, nebát se vyčnívat z davu a užít si vlastní život. Ženy inteligentní, schopné, kreativní, aktivní, originální, nezávislé.

Přihlášením budete dostávat informace o nových článcích týkajících se štěstí, zdraví, módy a životního stylu. A uvítám, když se podělíte i o své zkušenosti a názory k tématu v komentářích.
Těším se!
Ivana Tomášková

Vaše osobní údaje (jméno, e-mailová adresa) jsou u mě v bezpečí a já, Ivana Tomášková,  je budu na základě vašeho souhlasu zpracovávat podle zásad ochrany osobních údajů (odkaz), které vycházejí z české a evropské legislativy.  Stisknutím tlačítka vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním potřebným pro zaslání eBooku a dalších newsletterů ode mě, které se budou týkat souvisejícího tématu.

Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat kliknutím na tlačítko ODHLÁSIT v každém zaslaném e-mailu.

Newsletter

Přihlašte se k odběru novinek

Please wait...

Díky za Vaši registraci!

 

Uložit