Pippi Dlouhá Punčocha
O kráse,  O štěstí

Hrdinky mého života

To, koho v životě obdivujeme, má na naše formování velký vliv. Jejich síla, odolnost, ty dobré vlastnosti nebo cokoli jiného. Takoví lidé jsou pro nás inspirací. Jsou někým, komu se chceme přiblížit nebo podobat. A je jedno, jestli nám je 15 nebo 50. Protože v každém věku nám může přijít inspirativní něco jiného.

Já jsem nikdy jsem moc neobdivovala princezny. Vždycky mi připadaly takové nanicovaté. Jen čekaly až někdo přijde a zachrání je. Až zpětně jsem si uvědomila, že moje hrdinky byly vždy ženy a dívky silné, nezávislé, sebevědomé, inspirativní. Ženy odvážné, osobité, které si navzdory osudu dokázaly něco vybojovat, které měly charakter a vnitřní sílu.

Nikdy dřív mě to nenapadlo, až když jsem dostala nápad na tento článek. A uvědomila jsem si, že se vlastně ty mé hrdinky nezměnily po celý můj život. 

Sepsala jsem pár mých hrdinek, které mě provázely životem. Nejspíš nebudou všechny, na některé jsem určitě zapomněla. A protože jsem velký fanda filmů, muziky a literatury, najdete v něm hodně osobností této sféry.

princezna

Herečky

Doma jsme se hodně dívali na polskou televizi a protože maminka milovala filmy, viděla jsem už v dětství spoustu amerických a světových filmů ze všech možných období. Měla jsem několik hereček, které mě nejen okouzlily, ale hodně inspirovaly. Jak svou osobností, tak svými rolemi.

Greta Garbo

 

Její tajemná krása, inteligence, síla i smysl pro humor. Byly pro mě nezapomenutelné její role silných žen jako byla Královna Kristýna nebo Mata Hari.

A také jsem ji obdivovala, když se v určitou dobu stáhla z filmového plátna do ústraní a tam žila svůj život stranou veškeré slávy a publicity.

Greta Garbo

Katherine Hepburn

Audrey Hepburn

Její křehká krása, citlivost, jemnost, půvab a laskavost neokouzlila jen mně, ale celý svět. A jsou dodnes nezapomenutelné. Nejen ve svých filmech, ale i v životě.

Byla dlouho i vyslankyní dobré vůle UNICEF a zasvětila pomoci chudým dětem v Africe, Asii a Latinské Americe,  prací přímo v terénu, ošetřováním nemocných dětí a šířením povědomí o podmínkách těchto národů.

Katherine Hepburn

Mám ráda inteligentní muže i ženy. Katherine Hepburn byla velmi chytrá žena s velkým přehledem. A nebyla to jen její inteligence, ale i neobvyklá krása, nezávislost, velký smysl pro humor a průkopnictví v oblasti módy.

Spolu s Marlene Dietrich si velmi oblíbily pánský styl v módě, i díky těmto herečkám se časem stalo pro ženy běžné nosit kalhoty.

Katherine Hepburn

Květa Fialová

Květa Fialová

 

Dokázala mě okouzlit nejen svou krásou, ale i moudrostí, svými životními postoji, ale také tím, jak uměla stárnout s grácií.

Patřila k našim nejkrásnějším herečkám. Přitom z ní čišela laskavost, životní moudrost, nadhled i smysl pro humor.

Hellen Mirren

Tahle britská herečka je pro mne naplněním rčení, že “zraje jako víno”. I když už je dnes dámou v letech, slaví stále úspěchy nejen na filmovém plátně, ale i na přehlídkových molech, kde je prostě fantastická. Je vidět, že ji to baví, že si to užívá.

Má svůj styl, výrazný, svěží, kteří při tom nepůsobí hloupě nebo lacině.  Vypadá moderně a skvěle i ve svém věku po 70. Ale nebojí se ukázat i bez makeupu, jak ráno vyleze z postele. Pro mě patří k ženám, které umí stárnout.

Hellen Mirren

Diane Keaton

Diane Keaton

 

Další z mých oblíbených hereček. Mám pocit, že se nezměnila od 70.let, kdy jsem ji začala sledovat. Baví mě její humor a její styl. Pánský styl kombinovaný s ležérní ženskou zdobností, to je moje gusto.

A stejně jako já miluje barety a klobouky typu buřinky. K jejímu stylu patří i další výrazné doplňky jako široký pásek s výraznou sponou, rukavice aj.

Hvězdy sociálních sítí

Není vždy nutné být filmovou hvězdou, aby se člověk stal inspirací i ve zralém věku. Dokazují to mnohé známé influencerky na Instagramu.

Lyn Slater

Jedna z nejznámější módních ikon zralých žen. Žena z akademického prostředí, profesorka a sociální pracovnice, která se stala slavnou módní ikonou po šedesátce.

Nebojí se a má svůj výrazný styl aniž by byla nějak výstřední. V online světě je známá pod jménem The Accidental Icon. Její instagramový profil čítá úctyhodných 759 000 fanoušků.

pulovry, cardigany Lyn Slater

Iris Apfel

Iris Apfel

Americká podnikatelka a návrhářka letos oslaví 101 let! Inspirativní žena, kterou nepřehlédnete díky jejím výrazným brýlím a barevným odvážným modelům. Obdivuji její aktivitu, mladé myšlení, styl i smysl pro humor, objevování nových věcí a dobrodružství.

Patří k opravdovým módním ikonám i ve svém úctyhodném věku. Módní ikonou se stala až ve věku 84 let.

Yasmina Rossi

Je dokonalým ztělesním toho, jak se dá stárnout přirozeně, mladě, zdravě a s grácií. Tato slavná modelka je známá svou šedovlasou hřívou vlasů a dokonalou postavou i ve svých dnes 66 letech.

Vypadá jakoby nestárla. Je srovnaná se svými vráskami, šedivými vlasy, které má již od mládí a udržuje si především zdravé tělo, pečuje o pokožku a o svou pohodu.

Yasmina Rossi

Zpěvačky

Patti Smith

Patti Smith

 

Výrazná zpěvačka, básnířka, které se říká “kmotra punku”. Žena, která vždycky měla své kouzlo, osobnost, ač nebyla klasickou krasavicí. Která ve svých písních a básních bojovala za lidstvo, nezávislost a svobodu.

Když jsem ji viděla poprvé naživo na koncertě v jejích více než 70 letech, úplně mě dostala svou energií a obrovskou škálou emocí, které v nás všech vyvolala.

Cher

Kdo by neznal Cher. Zpěvačku a herečku, která je známá kromě mnoha hitů a filmů i svými plastikami. Ale o ty tady nejde. Je to žena, která často bojovala.

Několikrát už byla zapomenuta a vždy znovu se jí podařil další skvělý comeback. Ještě výraznější než ten předešlý. Jako člověk, který padne a znovu a znovu vstane a jde dál.

Cher

Literární postavy

Měla jsem i hrdinky mezi literárními postavami. Vždycky jsem měla ráda mezi jiným britské klasické autorky jako Jane Austenovou, Emily nebo Charlotte Brontëovy či Daphne du Maurier.

Pipi Dlouhá punčocha

Pipi Dlouhá punčocha

 

Moje možná první dětská hrdinka. Její osobitost, nezávislost, upřímnost a velké srdce mě prostě dostaly. Chtěla jsem být jako ona a taky jsem chtěla mít koně. Když se mě tatínek zeptal, kde ho jako budeme mít, odpověděla jsem samozřejmě “na balkóně”. 

A Pipi je pro mě hrdinkou dodnes. Stejně jako ty ostatní.

Jana Eyrová

Patřila k mým oblíbeným knihám. Četla jsem několikrát knihu a viděla jsem nespočet filmových a televizních adaptací.

Jana Eyrová byla křehká, chudá, ale také hrdá, inteligentní a nezávislá. Byla nezlomná, přitom citlivá a láskyplná.

Jana Eyrová

Scarlett O´Hara

Scarlett O´Hara

 

Postava ze slavného románu Sever proti jihu, ke které jsem si nacházela cestu. Zpočátku mi byla hodně nesympatická, sobecká, vypočítavá, marnivá. Ale nakonec jsem si ji zamilovala.

Její sílu, odvahu, rozhodnost, chytrost, pragmatičnost, vztah k rodné půdě a nakonec i její půvab a koketerii.

Mí nejbližší

A hlavně musím zmínit 2 důležité ženy mého života:

Moje maminka

Vynikala krásou, srdečností, přátelskostí. Ráda se smála a  uměla si vše vychutnávat. Babička mi vyprávěla, že když moje maminka šla za ní přes dvůr v továrně, všichni chlapi stáli u oken.

Měla neskutečný půvab a kouzlo osobnosti. Naučila mě milovat film, hudbu, ale i třeba ruční práce. Její žáci ji také milovali, posílali jí svoje svatební oznámení nebo pohledy z dovolené.

Neskutečně mi chybí. 

Moje babička

Byla z poloviny Maďarka. Možná tím byl dán její temperament, snědá krása a elegance a neutuchající energie. Ani v jejích 70 letech jsme jí nikdo nestačili, když jsme někam šli. 

Byla otevřená novým věcem, nevadili jí mí “podivně” vypadající přátelé rockeři a punkeři. A měla také neuvěřitelnou trpělivost s mým dědou, který na rozdíl od ní věčně brbal na kdeco. Jako anděl, což odpovídá jejímu jménu Andělka. 

A udělám ještě jednu výjimku, dám sem jednoho muže. Mého tatínka, tentokrát bez fotky. 

Můj tatínek

Je to pro mě jeden ze vzorů stárnutí. Bude mu už 83 let a stále žije naplno jak to jen jde. Každé ráno po probuzení půl hodiny cvičí a pak jde na procházku. Denně 12-15 km. Každý den. Jestli vynechá tak 2 dny za rok, tak je to možná moc. Má už nachozených tisíce km. Jezdí na výlety, stále se vzdělává, hodně čte.

V 80 letech si koupil počítač a kouká na YouTube a Spotify a tam si pouští své oblíbené interprety. Taky se v 80 letech naučil vařit. Konečně!

Vděčím mu za to, že mám široký všeobecný přehled, znalosti z historie, zeměpisu. I to, že umím mít nadhled a dokážu vidět souvislosti a používat kritické myšlení. Ale i to, že mám smysl pro humor a že si dokážeme ze všeho udělat srandu. Takhle chci stárnout taky.

A kdo inspiroval nebo inspiruje vás?

Líbil se vám článek? Dejte mu like nebo sdílejte. 

Obsáhlý manuál pro zpomalení stárnutí najdete zde: 

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 

Ifanka

Krásný den.

Vítám Vás na mých stránkách. Mou vášní je inspirovat a vést ženy ve znovunalezení  jejich unikátní osobnosti, krásy a charismatu, pulsující životní energie a mladistvého elánu. K jejich sebepřijetí a odvaze být samy sebou. Ukazovat jim, že každá z nás může být v jakémkoli věku duchem mladá, svobodná a je jediným neopakovatelným originálem.

Učím ženy, jak zpomalit stárnutí a doslova omládnout. Jak si zachovat mladistvou energii, styl a osobitost, zdravé tělo a pohodovou mysl v jakémkoliv věku.  Protože krásná, silná, zdravá a mladistvá můžete být, ať je číslovka, kterou máte v občance jakákoli.

Tento blog je prostě pro ženy a o ženách, které jsou už krapet životem otřískané a přesto nebo právě proto si dokázaly udržet nadhled, radost ze života a jsou stále duchem mladé. Nebo se o to alespoň snaží a chtějí k tomu dojít. Které chtějí být samy sebou, nebát se vyčnívat z davu a užít si vlastní život. Ženy inteligentní, schopné, kreativní, aktivní, originální, nezávislé.

Přihlášením budete dostávat informace o nových článcích týkajících se štěstí, zdraví, módy a životního stylu. A uvítám, když se podělíte i o své zkušenosti a názory k tématu v komentářích.
Těším se!
Ivana Tomášková

Vaše osobní údaje (jméno, e-mailová adresa) jsou u mě v bezpečí a já, Ivana Tomášková,  je budu na základě vašeho souhlasu zpracovávat podle zásad ochrany osobních údajů (odkaz), které vycházejí z české a evropské legislativy.  Stisknutím tlačítka vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním potřebným pro zaslání eBooku a dalších newsletterů ode mě, které se budou týkat souvisejícího tématu.

Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat kliknutím na tlačítko ODHLÁSIT v každém zaslaném e-mailu.

Newsletter

Přihlašte se k odběru novinek

Please wait...

Díky za Vaši registraci!

 

Uložit