O kráse,  O módě a stylu

Móda pro zralé ženy trochu jinak

Když jsem hledala na českém internetu články o módě a stylu pro ženy, kterým už dávno není dvacet, musím přiznat, že jsem se docela zhrozila.  Možná je to jen mnou, ale ve své podstatě na mně vykoukla konformita, nuda, usedlost. Samozřejmě zabalené do klasické formulace českých žen „elegance“. Od doby, co jsem v televizi jako závislák sledovala Popelku (myslím ten soutěžní pořad, ne tu s oříšky), když slyším slovo „elegance“, dostávám kopřivku. Zaklínají se jím i dvacetileté holky, pro starší ženy je to něco jako evangelium. Proboha proč? Co budou ty dvacetileté holky nosit až jim bude 50?! A těm starším zase klasická elegance ještě přidá pár let. Jako by jich už tak neměly dost. 🙂  Navíc ty modely jsou jak přes kopírák. Já jsem přesvědčená, že móda pro zralé  ženy může vypadat trochu jinak.

Móda pro zralé ženy trochu jinak, hravěji a osobitěji.

Co to tak zkusit jinak? Méně usedle, více osobitě. Opravdu chceme všechny vypadat stejně? Jakoby českým ženám chyběla hravost, představivost, nadhled, smysl pro humor, o odvaze ani nemluvě.

móda pro zralé ženy trochu jinak
Nebojme se výrazných šperků či vzorů. Když je zkombinujeme s jednoduchým střihem a barevně vše sladíme, výsledek bude skvělý.

Kde je originalita?

Před časem jsem na tohle téma vedla rozhovor s kamarádem, kterému je přes 40 a už od mládí dělá DJ na diskotékách, takže pozoruje. A shodli jsme se na jedné věci. Jak kdysi, před lety se snažila každá holka vypadat jinak. Kdyby přišly na akci ve stejném oblečení 2 kámošky, tak by se jedna nejspíš šla převlíct, ať nevypadají stejně. Každá chtěla být jiná. Dnes to vypadá jako by je všechny naklonovali. Klasika u mladých holek – slim jeansy, mikina (tady mohou být variace tričko či halenka), bundička do pasu, „ubrus“ kolem krku. Klasika starších žen (a to ještě jen u těch, které se umí aspoň trochu oblíct) – usedlé šaty pod kolena, cardigan nebo kalhoty a tuctová halenka. V horším případě leginy a nějaká zoufalá tunika.

móda pro zralé ženy trochu jinak
Výrazné barvy, zajímavý střih – rozzáříte nejen sebe, ale i ulici, po které půjdete…

Nejsem výjimka

Ano, přiznávám, taky jsem prošla ve věku zhruba kolem 30 „elegantním“ obdobím. Všichni kolem mě mi hučeli do hlavy, že tohle bych už neměla, to se na mě nehodí. Navíc jsem měla kamarádku, která tenhle styl hodně vyznávala a já jsem to nasákla do sebe jako houba. Kostýmky, dlouhé úzké sukně, sáčka, no prostě katastrofa. Ne, že by to byla katastrofa, jak to vypadalo, ale přidala jsem si dobrých 10 let a hlavně – nebyla jsem to já. Necítila jsem se a nakonec jsem se pomalu začala vracet ke svému původnímu stylu. Ale já byla tak oblblá všeobecným míněním, co bych ve svém věku neměla, že jsem s tím měla trochu problém. Záviděla jsem mým dětem, že nosí kapsáče a tenisky a ony na mě koukají a prý „a proč bys je jako nemohla nosit taky?!“.  No jasně, proč ne? A tak jsem se vykašlala na společenské mínění a rady odborníků a začala se oblékat podle sebe.

móda pro zralé ženy trochu jinak
Bílá košile patří do šatníku každé ženy, šmrnc a ležérnost jí dodáme, když si k ní vezmeme třeba výrazné džíny

Takže jak na to?

 • Osobitost.

  Pamatujme na to, že oblečením vyjadřujeme sami sebe, svou osobnost, říkáme tím, kdo jsme, jací jsme. Proto by váš styl měl být jedinečný, stejně jako vy sami. Nekopírujme, inspirujme se. Nedodržujme dogmaticky rady, které někde vyčteme. Přizpůsobme je sami sobě. Nechtějme se nikomu podobat. Přece nechceme být kopie, ale originál.

 • Sebereflexe.

  Mějme povědomí o tom, jaká naše postava doopravdy je. Stačí nám k tomu velké zrcadlo a trocha sebereflexe. Jaké máme přednosti, které vyzdvihnout, jaké nedostatky, které potlačit. Když máte hezké nohy, není důvod, proč byste je měla schovávat v pytli do půl lýtek jen proto, že vám není dvacet. Ale je na vaší soudnosti, kde by měla sukně končit, ať to nevypadá lacině. Kalhotky vám fakt nikdo vidět nemusí (ale to ostatně ani ve 20). A tak dále…

móda pro zralé ženy trochu jinak
Ani trochu extravagance neškodí
 • Hravost.

  Hravost, nápaditost, šmrnc. Nebojte se ukázat. Ukázat, co je ve vás, ukázat, že i ve vašem věku jste stále ještě kus. A opravdu to není jen o tom, mít figuru jako modelka. Všechno začíná v hlavě. To se ukáže i navenek. Třeba ve vašem stylu. Hrajte si s barvami, hrajte si se styly, kombinujte. Stačí základní nadčasové kusy, které doplníte něčím trendy, barevným, výrazným, bláznivým. Tady se fakt můžete vyřádit. Jen to nepřehnat. Ale tak máte zrcadlo, tam uvidíte, jestli je to už fakt moc. Ale když máte odvahu, proč ne.

 • Zralost s mladistvým šmrncem a hlavně dobrý pocit.

  Nechceme vypadat jako dvacítky, to ani nejde. Ale nemusíme ze sebe dělat usedlé dámy, jen proto, že to tak někdo ve společnosti očekává. Nemusíme být trendy, důležité je znát se, být sví a osobití. Tak, abychom se v našem oblečení cítili dobře, jako v naší druhé kůži.

móda pro zralé ženymóda pro zralé ženymóda pro zralé ženymóda pro zralé ženy

Potkávám velmi málo žen ve zralém věku, které toto umí. Vtipné je, že vždy, když takovou potkám, můžu na ní oči nechat a obě se na sebe usmějeme a někdy i otočíme. Je to něco jako „vítej v klubu“ 🙂

móda pro zralé ženy móda pro zralé ženy

móda pro zralé ženymóda pro zralé ženy

 

Zkusme se inspirovat

Pro inspiraci pár slavných žen ve zralém věku, které jsou celosvětově známé svým stylem. Stylem, který má šmrnc, šťávu, nápaditost, hravost i tu tolik vzývanou eleganci. Ale tady je to taková ležérní sportovní elegance, šmrncnutá avantgarními kousky. Prostě co kus, to originál. Zkuste se inspirovat.

Lyn Slater – profesorka, která se stala ve svých 63 letech a se svým blogem Accidentalicon.com módní ikonou
Lyn Slater gallery Lyn Slater gallery
Yasmina Rossi, modelka a fotografka – i takhle může vypadat šedesátnice

Móda pro zralé ženy - Yasmina Rossi Móda pro zralé ženy - Yasmina Rossi Móda pro zralé ženy - Yasmina Rossi Móda pro zralé ženy - Yasmina Rossi

 
 
Linda Rodin – 68letá modelka

Móda pro zralé ženy - Linda Rodin Móda pro zralé ženy - Linda Rodin Móda pro zralé ženy - Linda Rodin Móda pro zralé ženy - Linda Rodin

 
 
Linda Wright – modelka, blogerka

móda pro zralé ženy - Linda Wright móda pro zralé ženy - Linda Wrightmóda pro zralé ženy - Linda Wrightmóda pro zralé ženy - Linda Wright

Foto zdroj: Pinterest.com, Instagram.com

Líbil se vám článek? Dejte mu To se mi líbí nebo ho sdílejte níže 🙂

3 komentáře

 • Jana

  Děkuji za podněty a inspiraci. Z mého pohledu je usedlý, neosobní a tuctový vzhled dam v mém věku ovlivněn mnoha faktory. Na první 3 místa dávám finance, praktičnost, dostupnost. Většina žen včetně mě by ráda vypadala osobitě, ihned by obměnila hned celý šatník, ale každý nevšední kousek přepočítává na všední věci denní potřeby pro sebe a pro rodinu, což je pro většinu z nás “žen z davu” typické 🙂 Bydlíme li na vsi a trávíme li v práci víc času, než doma (například já jsem zahradnice v malém městečku), je pro nás potřeba nevšedního looku tak trošku iracionální. V práci se například přezouvám do holínek. Moc se mi líbí ty módní vzorované, mohla bych osvěžit svůj pracovní vzhled, ale zkusil v nich někdo chodit 12 hodin denně 6 dnů v týdnu? Nevydrží 🙂 Ani on, ani holínky 🙂 A poměr ceny – vzorované jsou 2x dražší.
  Ale co, jde o práci, v té mé nezáleží na mém nevšedním vzhledu. Přejdu k mimopracovnímu času. Z práce občas vyrazím na nákup do centra malého města. Pro nevšední kousek oblečení ale bohužel ne. Prodejny s oděvy provozují Vietnamci. Všechny 🙂 Rozhlédnete li se po starších ženách v malých městech, uvidíte uniformitu ovlivněnou trojkombinací mých faktorů finance – praktičnost – dostupnost.
  Rozjedu se tedy pro módu do krajského města. Tady je nabídka široká, butiky, obchodní řetězce, módní salony, prima 🙂 Mám ale konfekční velikost 50, takže mám na výběr – v řetězcích pouze C+A, butiky pro nadměrné velikosti a módní salony. Ostatní řetězce ( F+F v obchodech Tesco, Orsay, Desigual, Reserved, …) obvykle disponují ošacením maximálně do velikosti 44. Šití oděvů na míru odpadá z důvodu velké finanční náročnosti. V nadměrných velikostech vidím totéž co ve vietnamských tržnicích (nuda, nuda, šeď, šeď). C+A mě zachraňuje. Jediný obchod, kde nakoupím za rozumnou cenu pár pěkných kousků oblečení , kdykoli jej navštívím. Není to málo na celé krajské město – jen jeden obchod s oděvy, kde si žena mého věku a mé velikosti může něco pěkného vybrat?
  Jakmile vyrazím do společnosti, originálně a velmi odvážně kombinuji kousky z C+A s kousky od vietnamců z tržnice 🙂 Ale i tak jsou mé představy o tom, jak bych se chtěla oblékat na hony vzdálené od reality 🙂
  Ráda uvítám Vaše další tipy, kde konkrétně ženy nad 50 (věku i velikosti) mohou najít pěkné kousky pro originální a osobitý styl 🙂

  • Ivana

   Dobrý den.
   Díky za reakci. Máte pravdu, nabídka bývá u nás často dost katastrofální. I jinak vám rozumím. Sama jsem vychovávala 2 děti, peníze nebyly a na nákupy v “normálních” obchodech už vůbec ne. Mám sice výhodu víceméně běžné konfekční velikosti, ale i tak to nebylo jednoduché. 2 práce, 2 děti, skoro žádný volný čas, málo peněz. Hodně dlouho jsem sobě a dětem oblečení šila a plánuji se k tomu zase vrátit. Ale bez rozpaků přiznávám, že velká část mého šatníku je dnes zděděná po dceři a kamarádkách a druhá velká část je ze sekáče. Je jasné, že není sekáč jako sekáč a že může být problém s velikostí. A co se týká těch vietnamců, i tam se dají občas najít docela použitelné kousky. Taky jich pár mám a kupodivu, zatím stále bez závad 🙂 .
   Co jsem chtěla říct, že je to spíš než o penězích a vybraných extra kouscích z nějakých butiků o tom, jak věci zkombinovat. Mohou to být věci úplně “obyčejné”, jednoduché, stačí je jen doplnit výraznými doplňky a hned je z nich něco extra. Pokud nemáte u vás nějaký “zajímavý” sekáč, je jich pár na fcb a vůbec určitě na internetu. Vím, že je to takhle problematičtější, ale za zkoušku to stojí. Určitě vám vybraný kousek přesně změří, ať víte, zda vám bude sedět. Možné jsou i nákupy v obchodech v zahraničí, kde je ten výběr přece jen širší i pro větší velikosti. A kupodivu i cena někdy bývá velmi slušná.
   Ale udělám takové malé pátrání na webu u nás i v zahraničí a zkusím napsat článek s tipy na to, kde zajímavě nakoupit ve větších velikostech.
   S díky a s pozdravem
   Ivana

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 

Ifanka

Krásný den.

Vítám Vás na mých stránkách. Mou vášní je inspirovat a vést ženy ve znovunalezení  jejich unikátní osobnosti, krásy a charismatu, pulsující životní energie a mladistvého elánu. K jejich sebepřijetí a odvaze být samy sebou. Ukazovat jim, že každá z nás může být v jakémkoli věku duchem mladá, svobodná a je jediným neopakovatelným originálem.

Učím ženy, jak zpomalit stárnutí a doslova omládnout. Jak si zachovat mladistvou energii, styl a osobitost, zdravé tělo a pohodovou mysl v jakémkoliv věku.  Protože krásná, silná, zdravá a mladistvá můžete být, ať je číslovka, kterou máte v občance jakákoli.

Tento blog je prostě pro ženy a o ženách, které jsou už krapet životem otřískané a přesto nebo právě proto si dokázaly udržet nadhled, radost ze života a jsou stále duchem mladé. Nebo se o to alespoň snaží a chtějí k tomu dojít. Které chtějí být samy sebou, nebát se vyčnívat z davu a užít si vlastní život. Ženy inteligentní, schopné, kreativní, aktivní, originální, nezávislé.

Přihlášením budete dostávat informace o nových článcích týkajících se štěstí, zdraví, módy a životního stylu. A uvítám, když se podělíte i o své zkušenosti a názory k tématu v komentářích.
Těším se!
Ivana Tomášková

Vaše osobní údaje (jméno, e-mailová adresa) jsou u mě v bezpečí a já, Ivana Tomášková,  je budu na základě vašeho souhlasu zpracovávat podle zásad ochrany osobních údajů (odkaz), které vycházejí z české a evropské legislativy.  Stisknutím tlačítka vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním potřebným pro zaslání eBooku a dalších newsletterů ode mě, které se budou týkat souvisejícího tématu.

Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat kliknutím na tlačítko ODHLÁSIT v každém zaslaném e-mailu.

Newsletter

Přihlašte se k odběru novinek

Please wait...

Díky za Vaši registraci!

 

Uložit