červené víno - resveratrol
O zdraví

Zázračný elixír pro naše zdraví a dlouhověkost?

Chtěli byste žít do 120 let? Asi ne, že? 😀 Ale kdybyste se měli dožít 80 – 90 let v plném zdraví a kondici, to už by možná stálo za zvážení, co říkáte?

Možná jste četli článek o izraelských vědcích, kterým se ve spolupráci s Američany podařilo prodloužit myším život o celou čtvrtinu. Zároveň si zachovaly mladistvý vzhled  a snížilo jim to i riziko onemocnění rakovinou. Vědci doufají, že by něco podobného šlo i u lidí a že by se tak mohli dožívat 120 let a mohlo by se předcházet závažným chorobám.

červené víno

Celý experiment se zakládá na proteinu, který se nazývá sirtuin, a označuje se termínem SIRT6. Je to protein, který ovlivňuje zdravé stárnutí i snižuje riziko závažných chorob. Během stárnutí však jeho množství ubývá. Existují přírodní aktivátory sirtuinu jako resveratrol, kurkuma nebo qercetin. Například resveratrol je poměrně známý tím, že je obsažen v červeném víně a podle všeho má pozitivní vliv na choroby srdce a cévní problémy. Nicméně, aby se to nějak výrazněji projevilo, museli bychom ho vypít snad hektolitry. A množství cukru ve víně obsažené spolu s alkoholem nám naznačuje, že nalívat se červeným asi taky nebude to pravé ořechové.

Navíc tyto přírodní látky, které simulují tvorbu sirteinu samozřejmě nemají tak silné účinky jako uměle vytvořený syntetický protein.

K přírodním látkám,

které stimulují tvorbu sirtuinu patří například:

káva, čokoláda

Tyto účinky sirtuinu zní skvěle, ale je tu zajímavá ještě jedna věc. Na těchto látkách byla vytvořena tzv. sirtfood dieta, kterou údajně držela po porodu zpěvačka Adele. Podle autorů této diety látky stimulující tvorbu sirteinu pomáhají tělu navíc spalovat tuky a podporovat hubnutí.

Zní to všechno úžasně, že?  Ale…

borůvky

Když pominu fakt, že žádná dieta není dobrá, tak totéž platí i o téhle dietě. Jako kterákoliv jiná totiž neposkytuje dobře vyváženou stravu. Zaměřuje se na jeden aspekt a pomíjí jiné důležité složky stravy.  

A umíte si představit, že budete jíst a pít třeba jen kapustu, ořechy, cibuli, čokoládu, kafe, víno a borůvky?

Nic jiného?! Děsná nuda.

Také je faktem, že celý výzkum týkající se sirtuinu a jeho vlivu na dlouhověkost, přínosu pro zdraví a ochrany před civilizačními chorobami stále probíhá. Nikdo ještě neví, jaké bude mít účinky u lidí, zda tam nebude nějaký zádrhel. A museli bychom těchto potravin nejspíš sníst kvanta.

Takže co si z toho vzít?

I když nám zmíněné potraviny nezaručí super zdravý život do 120 let, určitě nezaškodí je mít pravidelně ve své stravě. V podstatě se většina řadí mezi tzv. superfoods, čili superpotraviny. Potraviny bohaté např. na polyfenoly a antioxidanty, které mají velmi prospěšný vliv na naše zdraví.

vlašské ořechy

Máme léto, takže vzhůru na borůvky, do letního salátu nebo smoothie dejme kapustu, ořechy, petržel či cibuli, místo sušenek si zobněme pár kostiček kvalitní čokolády a večer si zpříjemněme skleničkou červeného. Aspoň občas.

A to už nezní špatně, co říkáte?

Líbil se vám článek? Dejte mu like nebo sdílejte. 🙂 

E-book Jídlem ke zdraví a dlouhověkosti najdete zde

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 

Ifanka

Krásný den.

Vítám Vás na mých stránkách. Mou vášní je inspirovat a vést ženy ve znovunalezení  jejich unikátní osobnosti, krásy a charismatu, pulsující životní energie a mladistvého elánu. K jejich sebepřijetí a odvaze být samy sebou. Ukazovat jim, že každá z nás může být v jakémkoli věku duchem mladá, svobodná a je jediným neopakovatelným originálem.

Učím ženy, jak zpomalit stárnutí a doslova omládnout. Jak si zachovat mladistvou energii, styl a osobitost, zdravé tělo a pohodovou mysl v jakémkoliv věku.  Protože krásná, silná, zdravá a mladistvá můžete být, ať je číslovka, kterou máte v občance jakákoli.

Tento blog je prostě pro ženy a o ženách, které jsou už krapet životem otřískané a přesto nebo právě proto si dokázaly udržet nadhled, radost ze života a jsou stále duchem mladé. Nebo se o to alespoň snaží a chtějí k tomu dojít. Které chtějí být samy sebou, nebát se vyčnívat z davu a užít si vlastní život. Ženy inteligentní, schopné, kreativní, aktivní, originální, nezávislé.

Přihlášením budete dostávat informace o nových článcích týkajících se štěstí, zdraví, módy a životního stylu. A uvítám, když se podělíte i o své zkušenosti a názory k tématu v komentářích.
Těším se!
Ivana Tomášková

Vaše osobní údaje (jméno, e-mailová adresa) jsou u mě v bezpečí a já, Ivana Tomášková,  je budu na základě vašeho souhlasu zpracovávat podle zásad ochrany osobních údajů (odkaz), které vycházejí z české a evropské legislativy.  Stisknutím tlačítka vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním potřebným pro zaslání eBooku a dalších newsletterů ode mě, které se budou týkat souvisejícího tématu.

Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat kliknutím na tlačítko ODHLÁSIT v každém zaslaném e-mailu.

Newsletter

Přihlašte se k odběru novinek

Please wait...

Díky za Vaši registraci!

 

Uložit