koronavirus
O štěstí

Barometr jménem Coronavirus

Slova jako coronavirus, karanténa a další se stala denní součástí našeho slovníku.  Stalo se něco, s čím jsme nikdo nikdy nepočítali a postavilo nás to jako jednotlivce i jako společnost před spoustu překážek a nastolilo to mnoho otázek. Když jsem více než před měsícem v době mé dovolené měla telefonát z práce, ve kterém zjišťovali, jestli jsem byla v poslední době v zahraničí nebo se chystám jet, přišlo mi to přehnané. Asi jako všem ostatním mi přišla hrozba vzdálená. Vždyť různé viry se tady již objevily a pak zase zmizely.

zdravé řeky

Ale jakoby nám příroda chtěla ukázat, kdo je tady doopravdy pánem. Stále si myslíme, že máme vše pod kontrolou a že “poroučíme větru, dešti”. Miniaturní vir nás vyvedl z omylu a ukázal, jak je celá naše společnost zranitelná. Globalizace, která má spoustu příznivců i odpůrců ukázala své klady i zápory. Díky ní se vir roznesl během extrémně krátké doby doslova do celého světa.

Svět se zastavil

A my máme možnost přemýšlet. Jakým způsobem ovlivňujeme svým působením celou planetu. Jestli způsob, jakým fungujeme je v pořádku. Máme možnost zpomalit. Věnovat se sami sobě, svým blízkým. Věcem, na které jsme neměli při všem to shonu vůbec čas. A ukázalo se, že spousta lidí si s tím neumí vůbec počít. Neumí být sami se sebou. Neumí si najít sami činnost, která je naplní. Navíc neustálá nutnost být spolu a omezení volného pohybu vytváří  psychicky náročné situace.

věnujme se sobě navzájem
podpořme se

Také zřetelně vidíme, jak někteří lidé v krizi reagují. Říká se, že v nouzi poznáš přítele. Nebo že krize odhaluje charaktery. A to je něco, co tato celosvětová katastrofa ukazuje poměrně spolehlivě. Kdo sobecky myslí jen na sebe a vlastní pohodlí. Kdo nezištně pomáhá a třeba šije roušky nebo přispívá jakýmkoli jiným způsobem. Kdo podléhá panice a síle médií a kdo si je schopen zachovat zdravý rozum.

Jako barometr nám ukazuje v jakém stavu je život náš, celé komunity i celé planety.

Stav naší planety.

Příroda si bez nás oddechla. Ubylo škodlivin, zvířata mají víc prostoru a zpomalili jsme znečišťování a drancování celé planety.

Charaktery lidí v blízkém okolí i obecně

Kdo sobecky myslí jen na sebe, vlastní pohodlí a je ochoten vystavit riziku nejen sebe, ale i všechny kolem. Kdo myslí na jiné, ukazuje dobré srdce a ochotu pomoci.

příroda
věnovat se sobě

Změna podmínek pracovních, školních

Jak se některé věci zdály dříve nemožné – home office, zkrácené úvazky, školská výuka z domu, najednou se všichni museli v mžiku přeorientovat a hele – ono to jde! Otevírají se nové možnosti, které mohou být přínosem a mohou změnit pracovní trh, způsob výuky i mnohé další.

Zpomalení života

V posledních letech jsme čím dál tím víc bombardováni tolika vjemy ze všech možných stran, že je nemáme ani možnost zpracovat. Naše pozornost je především zaměřená na vnější svět. Nejsme zvyklí být sami se sebou, zklidnit se, poznávat sami sebe, věnovat se sobě navzájem, komunikovat spolu a navzájem se vnímat.

Rodinné vztahy

Najednou vidíme, jak na tom jsme. S rodinou, partnerem, dětmi. Tolik času v tak těsném kontaktu nejsme zvyklí vzájemně spolu trávit. Máme si co říct? Umíme spolu trávit čas? Nenudíme se? Nelezeme si na nervy? Jsme k sobě tolerantní? Vyvstalo množství otázek, které nám ukazují, jaké naše vzájemné vztahy jsou.

domácí chléb

Naše povaha

Nakolik my sami jsme vystrašení nebo odvážní, podléhající emocím nebo zachovávající zdravý rozum.

Typicky český smysl pro humor

Ať už jsme jací jsme, náš smysl pro humor nás v žádné situaci neopouští. A to je dobrá věc.

Znovuobjevení dovedností našich předků

Začali jsme znovu doma péct chleba, dělat domácí výrobky, objevili jsme znovu krásu toho  si něco doma sami vyrobit, upéct, uvařit nebo se třeba ostříhat. 😀

Ocenění důležitých profesí

Najednou vidíme, jak často nedostatečně oceňujeme práci a náročnost profesí, které bereme jako samozřejmost – lékaři, učitelé, hasiči,.. Dává nám to možnost přehodnotit nejen vztah, ale i finanční ohodnocení profesí, na kterých závisí naše životy a budoucnost dalších generací.

důležité profese
Červené Lhota

Krása naší republiky

Fakt, že můžeme cestovat po celém světě pro mnohé z nás znamenal, že jsme znali lépe destinace v zahraničí než domácí krásy. Omezení cestování po celém světě nás přiměje utrácet peníze za cestování doma. Objevovat krásy naší země. To, že i u nás je spousta krásných míst, které stojí za to je navštívit.

Krize jako zlom

Jak s poznatky, které nám krize přinesla naložíme, to záleží jen na nás. Jestli si mnohé z toho, co nová situace přinesla, dokážeme převést do našeho dalšího života. Zlepšit rodinné vztahy, naši vzájemnou komunikaci, otevření nových způsobů pracovních podmínek, školské výuky, lepší ocenění těch profesí, které si to maximálně zaslouží, objevení kreativní části nás samých, šetrnost k životnímu prostředí, oživení české ekonomiky místo zahraniční, objevování krás Česka. Je to jen na nás.

A co naučila tahle náročná doba Vás?

Líbil se vám článek. Dejte mu To se mi líbí nebo ho sdílejte níže 🙂

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

 

Ifanka

Krásný den.

Vítám Vás na mých stránkách. Mou vášní je inspirovat a vést ženy ve znovunalezení  jejich unikátní osobnosti, krásy a charismatu, pulsující životní energie a mladistvého elánu. K jejich sebepřijetí a odvaze být samy sebou. Ukazovat jim, že každá z nás může být v jakémkoli věku duchem mladá, svobodná a je jediným neopakovatelným originálem.

Učím ženy, jak zpomalit stárnutí a doslova omládnout. Jak si zachovat mladistvou energii, styl a osobitost, zdravé tělo a pohodovou mysl v jakémkoliv věku.  Protože krásná, silná, zdravá a mladistvá můžete být, ať je číslovka, kterou máte v občance jakákoli.

Tento blog je prostě pro ženy a o ženách, které jsou už krapet životem otřískané a přesto nebo právě proto si dokázaly udržet nadhled, radost ze života a jsou stále duchem mladé. Nebo se o to alespoň snaží a chtějí k tomu dojít. Které chtějí být samy sebou, nebát se vyčnívat z davu a užít si vlastní život. Ženy inteligentní, schopné, kreativní, aktivní, originální, nezávislé.

Přihlášením budete dostávat informace o nových článcích týkajících se štěstí, zdraví, módy a životního stylu. A uvítám, když se podělíte i o své zkušenosti a názory k tématu v komentářích.
Těším se!
Ivana Tomášková

Vaše osobní údaje (jméno, e-mailová adresa) jsou u mě v bezpečí a já, Ivana Tomášková,  je budu na základě vašeho souhlasu zpracovávat podle zásad ochrany osobních údajů (odkaz), které vycházejí z české a evropské legislativy.  Stisknutím tlačítka vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním potřebným pro zaslání eBooku a dalších newsletterů ode mě, které se budou týkat souvisejícího tématu.

Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat kliknutím na tlačítko ODHLÁSIT v každém zaslaném e-mailu.

Newsletter

Přihlašte se k odběru novinek

Please wait...

Díky za Vaši registraci!

 

Uložit