O botech,  O kráse

Boty jako umění aneb Manolo Blahnik v Praze

O tom, že pár bot nemusí být jen spotřebním užitkovým zbožím, ale i svébytným uměleckým dílem se můžeme přesvědčit na právě probíhající výstavě The Art of Shoes, která je retrospektivou již 45 let trvající umělecké tvorby ikony  krásných bot, Manolo Blahnika v Praze. Jméno, které netřeba představovat žádnému milovníku bot, fanouškům seriálu Sex ve městě obzvlášť.  Dá se říct, že pojal boty jako umění a lásku k designu. Jeho tvorba vyznačující se skvělým řemeslným zpracováním, hravostí, smyslností, ale hlavně nebývalou kreativitou, v níž se mísí vlivy architektury, umění, botaniky, literatury, filmografie, 18. století, Itálie, Ruska, Španělska a mnoha dalších kulturních, etnických  a společenských podnětů a vlivů, uchvátila řadu žen po celém světě. Jeho luxusní boty nechybí v botníku snad žádné celebrity, mezi jeho zákaznice patřily například Madonna, Kylie Minogue nebo princezna Diana. Se zpěvačkou Rihannou např. vytvořil speciální společnou kolekci.

Zdroj: pinterest.com

Co na výstavě najdete?

Praha je teprve třetí světovou destinací, kam výpravná expozice nazvaná The Art of Shoes zavítá. Debutovala v Paláci Morando v Miláně a do Prahy zamíří z proslulé petrohradské Ermitáže. Z více než 30 tisíc unikátních návrhů ve svém soukromém archivu vybral Manolo Blahnik společně s kurátorkou dr. Cristinou Carrillo de Albornoz 212 bot a 80 původních kreseb. Tento výběr zahrnuje časové období od raných sedmdesátých let až do dneška, včetně kolekce bot Marie Antoinetta, kterou vytvořil  s držitelkou Oscara Milenou Canonero pro film Sofie Coppoly Marie Antoinetta (2006). Expozice bude rozdělena do šesti tematických částí:

  1. 1.část Gala obsahuje autorovy nejpůsobivější boty
  2. 2.část představí boty inspirované geografickými a enviromentálními vlivy
  3. 3.část ukazuje boty inspirované uměním a architekturou
  4. 4.část prezentuje inspiraci přírodou
  5. 5.část Materiály
  6. 6.část Jádro je ta nejrozsáhlejší a představuje boty určené lidem kteří  autora ovlivnili nejvíce jako např. editorka italského magazínu Vogue Anna Piaggi či herečka Brigitte Bardot.

Výstava potrvá do 12. listopadu, doplní ji i výpravná monografie Manolo Blahnik The Art of Shoes z pera kurátorky Cristiny Carrillo de Albornoz.

Zdroj: manoloblahnik.com

Víte o tom, že Manolo Blahnik má české kořeny?

Podle slov samotného Manolo Blahnika je pro něj výstava v Praze velmi důležitá, a to vzhledem k českým kořenům samotného autora, ke kterým se silně hlásí. Jeho otec byl totiž lékárníkem poblíž pražské Kampy a z Československa emigroval před nacistickou okupací. Samotný Manolo Blahnik se narodil v listopadu 1942 v Santa Cruz de la Palma na Kanárských ostrovech, kde rodina jeho matky vlastnila banánové plantáže. Přes představu rodičů o jeho diplomatické kariéře zvítězila jeho touha věnovat se módě a jeho celosvětový úspěch je fenomenální. Pozoruhodná je i jeho schopnost zachovat si nezávislost na velkých světových značkách, protože jak sám říká, miluje svobodu. Dnes žije v britském Bathu.

Pokud toužíte nějaký pár jeho úžasných střevíčků vlastnit osobně, můžete navštívit jeden z jeho osmi obchodů v šest zemích. Ten poslední otevřel v pasáži Burlington v Londýně. Připravte si ale naditou peněženku, jeho Blahnikovy boty se nevyznačují jen dokonalým zpracováním, nebývalou kreativitou, většinou vysokým podpatkem, ale i vysokou cenou i 1000 dolarů. Zato budete mít na nohou klenot, který bude každý obdivovat.

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Líbil se vám článek? Dejte mu To se mi líbí nebo ho sdílejte níže 🙂

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 

Ifanka

Krásný den.

Vítám Vás na mých stránkách. Mou vášní je inspirovat a vést ženy ve znovunalezení  jejich unikátní osobnosti, krásy a charismatu, pulsující životní energie a mladistvého elánu. K jejich sebepřijetí a odvaze být samy sebou. Ukazovat jim, že každá z nás může být v jakémkoli věku duchem mladá, svobodná a je jediným neopakovatelným originálem.

Učím ženy, jak zpomalit stárnutí a doslova omládnout. Jak si zachovat mladistvou energii, styl a osobitost, zdravé tělo a pohodovou mysl v jakémkoliv věku.  Protože krásná, silná, zdravá a mladistvá můžete být, ať je číslovka, kterou máte v občance jakákoli.

Tento blog je prostě pro ženy a o ženách, které jsou už krapet životem otřískané a přesto nebo právě proto si dokázaly udržet nadhled, radost ze života a jsou stále duchem mladé. Nebo se o to alespoň snaží a chtějí k tomu dojít. Které chtějí být samy sebou, nebát se vyčnívat z davu a užít si vlastní život. Ženy inteligentní, schopné, kreativní, aktivní, originální, nezávislé.

Přihlášením budete dostávat informace o nových článcích týkajících se štěstí, zdraví, módy a životního stylu. A uvítám, když se podělíte i o své zkušenosti a názory k tématu v komentářích.
Těším se!
Ivana Tomášková

Vaše osobní údaje (jméno, e-mailová adresa) jsou u mě v bezpečí a já, Ivana Tomášková,  je budu na základě vašeho souhlasu zpracovávat podle zásad ochrany osobních údajů (odkaz), které vycházejí z české a evropské legislativy.  Stisknutím tlačítka vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním potřebným pro zaslání eBooku a dalších newsletterů ode mě, které se budou týkat souvisejícího tématu.

Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat kliknutím na tlačítko ODHLÁSIT v každém zaslaném e-mailu.

Newsletter

Přihlašte se k odběru novinek

Please wait...

Díky za Vaši registraci!

 

Uložit