O botech,  O kráse

Něco málo o vysokých podpatcích

Snad v žádných jiných botách nevypadá ženská noha půvabněji než v botách na vysokém podpatku. Alespoň jeden pár bot s podpatkem má nejspíš skoro každá z nás. Ale víte, kdy a kde se vůbec podpatky v historii objevily? Zkusme si říct něco málo o vysokých podpatcích a jejich historii…

něco málo o vysokých podpatcích
Christian Louboutin
Pár zajímavostí
  • První podpatky byly vytvořeny v 16.století jako zarážky do třmenů na pánských jezdeckých botách. Jejich smyslem bylo pozvednout nositele, umožnit jim impozantně pózovat a natahovat nohy tak, že se jim působivě vyboulily svaly na lýtkách.
  • V 18.století nosily podpatky už i ženy u dvora, podpatky tak doslova pozvedaly obě pohlaví nad obyčejné masy a poskytovaly záruku jejich sociálního postavení.
  • V době francouzské revoluce byly podpatky odstraněny coby znamení šlechty.
  • V dnešní formě se podpatky objevují až teprve koncem 19.století.
  • Od 20.století najdeme podpatky již víceméně pouze v dámské módě (pomineme-li transvestity). U pánů se s nimi můžeme setkat v podobě kubánského podpatku nebo na kovbojských botách. Zde mají jednoznačný důvod – úzká špice pro snadné zasunutí do třmenů a zkosený podpatek, aby v nich bota dobře držela.
  • Do dnešního dne se vyvinulo mnoho druhů podpatků – ludvíkovský, kubánský, platforma, jehlový či kačenky.
  • Výška podpatku může sahat od 2,5cm do 20cm výšky, přitom 3-8 cm se považuje za nízkou až střední, výška kolem 6 cm je pokládána za ideální. Za extrémní výšku se považuje většinou 14 cm a více.
  • Průměr podpatku může být i menší než 1 cm.
  • První jehlové podpatky vytvořil francouzský švec André Perugia ve 40.letech.
  • Italské jehlové lodičky z přelomu 50. a 60.let, které měly průměr menší než 5mm způsobily dokonce v některých případech zákaz vstupu v jehlových podpatcích do veřejných prostor kvůli poškození podlah.

něco málo o vysokých podpatcích

Vysoké podpatky jsou jakýmsi dnes symbolem ženskosti

Není sporu, že ženské nohy vypadají ve vysokých podpatcích krásně. Důvodem je změna těžiště těla, zvýšení celkové výšky a lépe tvarované tělo. Nohy působí jako štíhlé, dlouhé a pevné. Boty na vysokých podpatcích, jsou zároveň určitým fetišem a sexuálním symbolem. Nejen z těchto všech důvodů se ženy nechtějí a nedokáží svých podpatků vzdát. Přestože mnoho žen má zkušenosti s vymknutým kotníkem či nataženým vazem, ale i horšími úrazy způsobenými chůzí na vysokých podpatcích. Jsou i ženy, které se kvůli vysokým podpatkům uchylují i k tak drastickým opatřením jako je zkrácení prstů u nohou či jiným plastickým operacím.

A co vy? Taky se nedokážete vysokých podpatků vzdát nebo jste je definitivně vyměnily za balerinky a pohorky?

Líbil se vám článek? Dejte mu To se mi líbí nebo ho sdílejte níže 🙂

Uložit

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 

Ifanka

Krásný den.

Vítám Vás na mých stránkách. Mou vášní je inspirovat a vést ženy ve znovunalezení  jejich unikátní osobnosti, krásy a charismatu, pulsující životní energie a mladistvého elánu. K jejich sebepřijetí a odvaze být samy sebou. Ukazovat jim, že každá z nás může být v jakémkoli věku duchem mladá, svobodná a je jediným neopakovatelným originálem.

Učím ženy, jak zpomalit stárnutí a doslova omládnout. Jak si zachovat mladistvou energii, styl a osobitost, zdravé tělo a pohodovou mysl v jakémkoliv věku.  Protože krásná, silná, zdravá a mladistvá můžete být, ať je číslovka, kterou máte v občance jakákoli.

Tento blog je prostě pro ženy a o ženách, které jsou už krapet životem otřískané a přesto nebo právě proto si dokázaly udržet nadhled, radost ze života a jsou stále duchem mladé. Nebo se o to alespoň snaží a chtějí k tomu dojít. Které chtějí být samy sebou, nebát se vyčnívat z davu a užít si vlastní život. Ženy inteligentní, schopné, kreativní, aktivní, originální, nezávislé.

Přihlášením budete dostávat informace o nových článcích týkajících se štěstí, zdraví, módy a životního stylu. A uvítám, když se podělíte i o své zkušenosti a názory k tématu v komentářích.
Těším se!
Ivana Tomášková

Vaše osobní údaje (jméno, e-mailová adresa) jsou u mě v bezpečí a já, Ivana Tomášková,  je budu na základě vašeho souhlasu zpracovávat podle zásad ochrany osobních údajů (odkaz), které vycházejí z české a evropské legislativy.  Stisknutím tlačítka vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním potřebným pro zaslání eBooku a dalších newsletterů ode mě, které se budou týkat souvisejícího tématu.

Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat kliknutím na tlačítko ODHLÁSIT v každém zaslaném e-mailu.

Newsletter

Přihlašte se k odběru novinek

Please wait...

Díky za Vaši registraci!

 

Uložit