kořeny života
O štěstí

Kořeny našeho života

Před pár dny přijeli na návštěvu přátelé, kteří již asi 20 let bydlí na druhém konci republiky. Kamarád tady udělal menší koncert, sešlo se nás dost starých přátel a známých. Je to hodně příjemné si zavzpomínat. A mezi jiným nám oznámili, že se stěhují po těch dlouhých letech zpět do rodného místa. Člověk vyhrabe u takového setkání tolik úžasných vzpomínek, na některé z nich už docela zapomněl, ty zas vám připomenou ostatní. Tolik historek, tolik smíchu, je dobré si někdy takto zavzpomínat.

Je to zvláštní. Člověk prostě na rodné místo nezapomíná. Vryje se mu do paměti i do srdce. I když touží poznávat jiná místa, často se i jinde usadí, ale něco ho kolikrát stále táhne domů. Tátův kamarád, který kdysi emigroval, se na důchod taky vrátil domů. A takových lidí znám spoustu. 

I když si jinde najdete nové přátele a známé, často už to není to pravé ořechové. Neprožili jste spolu tolik. Jak říkal Jan Werich, “nehráli jste spolu kuličky”. Už sice nejsme spojení většinou s půdou, ale svoje kořeny máme všichni. Někdo je s nimi spojen až téměř pupeční šňůrou, někdo je má slabší. A je dobré mít a znát své kořeny. Vědět, odkud pocházíme a co nás v životě ovlivnilo a dalo nám základy, ze kterých žijeme dodnes. 

kořeny
náš růst

Ale uvědomila jsem si i jinou věc. Jsou tací, kteří jsou ve své historii ponoření až příliš. Mají své kořeny, ale přestali růst, jakoby uschli. Žádné nové větve, žádný růst. Jejich život skončil s jejich mládím. Pak už nic není dost dobré, dost kvalitní, dost zajímavé. Jakoby se jejich život zastavil. 

Jenže život neskončil obdobím, kdy jsme byli mladí. Nebo obdobím, kdy jsme vypustili děti z hnízda. Život pokračuje dál. I ten náš. Je trochu jiný, někdy se nám ani nemusí líbit, ale je náš a pokračuje dál, stejně jako řeka se nikdy nezastaví a plyne neustále ve svém toku dál a dál.

Když se budeme jen nostalgicky ohlížet zpět, náš život se zastaví. Přestaneme zkoušet nové věci, přestaneme cítit radost a vzrušení z objevování. Začneme si jen stěžovat, nadávat a žehrat na to, že dřív bylo všechno lepší. Ale není to tak. Bylo to jen jiné. A tak to chodí, co svět světem stojí.

Jasně, že občas kroutíme hlavou, protože už jsme toho zažili příliš. Jasně, že si občas zanadáváme, protože si potřebujeme ulevit. Ale nesmíme se tím nechat převálcovat. Svět je pořád krásný, když se jím necháme oslovovat. Když vidíme to, co je krásné, to, na čem záleží. Svět neskončil naším mládím ani nebyl jen tenkrát úžasný. Všechno záleží na našem úhlu pohledu a na tom, nakolik si zachováme svou mladou duši a to vnitřní dítě v nás. S jeho schopností radovat se a objevovat.

kořeny našeho života

Znát a respektovat své kořeny jako zdroj naší síly a přetrvávající pouto, ale i nechat stále růst strom našeho života. Tak, aby z něj nebyl jen seschlý pahýl, ale nádherný strom zářící květem a poskytujíc plody našeho života, který jsme žili, žijeme a budeme žít.

Líbil se vám článek? Dejte mu To se mi líbí nebo ho sdílejte níže 🙂 

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 

Ifanka

Krásný den.

Vítám Vás na mých stránkách. Mou vášní je inspirovat a vést ženy ve znovunalezení  jejich unikátní osobnosti, krásy a charismatu, pulsující životní energie a mladistvého elánu. K jejich sebepřijetí a odvaze být samy sebou. Ukazovat jim, že každá z nás může být v jakémkoli věku duchem mladá, svobodná a je jediným neopakovatelným originálem.

Učím ženy, jak zpomalit stárnutí a doslova omládnout. Jak si zachovat mladistvou energii, styl a osobitost, zdravé tělo a pohodovou mysl v jakémkoliv věku.  Protože krásná, silná, zdravá a mladistvá můžete být, ať je číslovka, kterou máte v občance jakákoli.

Tento blog je prostě pro ženy a o ženách, které jsou už krapet životem otřískané a přesto nebo právě proto si dokázaly udržet nadhled, radost ze života a jsou stále duchem mladé. Nebo se o to alespoň snaží a chtějí k tomu dojít. Které chtějí být samy sebou, nebát se vyčnívat z davu a užít si vlastní život. Ženy inteligentní, schopné, kreativní, aktivní, originální, nezávislé.

Přihlášením budete dostávat informace o nových článcích týkajících se štěstí, zdraví, módy a životního stylu. A uvítám, když se podělíte i o své zkušenosti a názory k tématu v komentářích.
Těším se!
Ivana Tomášková

Vaše osobní údaje (jméno, e-mailová adresa) jsou u mě v bezpečí a já, Ivana Tomášková,  je budu na základě vašeho souhlasu zpracovávat podle zásad ochrany osobních údajů (odkaz), které vycházejí z české a evropské legislativy.  Stisknutím tlačítka vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním potřebným pro zaslání eBooku a dalších newsletterů ode mě, které se budou týkat souvisejícího tématu.

Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat kliknutím na tlačítko ODHLÁSIT v každém zaslaném e-mailu.

Newsletter

Přihlašte se k odběru novinek

Please wait...

Díky za Vaši registraci!

 

Uložit