O botech,  O kráse

Holinky – i praktická bota může mít styl

Kdo by ještě před pár lety řekl, že taková obyčejná a často nehezká věc jako jsou gumáky, bude jednou módním hitem číslo jedna a vysoce stylovou záležitostí. Ale jak je vidět na současných holinkách – i praktická bota může mít styl. Faktem ale je, že už počátky praktických holinek měly co dočinění s módním stylem.

Tvůrcem holinek, jak už jejich anglický název „wellington“ napovídá, byl Arthur Wellesley, první  vévoda z Wellingtonu. Svým návrhem chtěl  vylepšit vzhled svých jednotek na bitevním poli v době, kdy čelil Napoleonovi. Chtěl vytvořit pohodlnou a dobře vypadající botu, která něco vydrží a zároveň bude konkurovat v té době oblíbeným výrazně zdobeným hesenským botám. Nechal vyrobit variantu hesenské boty z jemné teletiny, která byla přiléhavá, hladká a bez ozdob. Jeho obuv měla velký úspěch a jednalo se o jednu z prvních módních novinek ovlivněných nějakou známou osobností a postupně se jí začalo říkat „wellingtonka“. Ve 40.letech 19.století se jednalo dokonce o nejpopulárnější obuv, dokud ji v 60.letech 19.století nenahradila kotníčková bota. Od r.1852 se začaly vyrábět boty z přírodní gumy.

Guess
Guess
Tommy Hilfiger
Tommy Hilfiger
Break & Walk
Break & Walk
Calvin Klein
Calvin Klein

20.století

Na počátku 20.století se staly holinky velmi populární, např. mezi evropskými farmáři, kterým nahradila dřívější dřeváky. Boty byly pohodlnější a v nepříznivých podmínkách na poli udržovaly nohy v suchu. Rovněž během 1. světové války její popularita rostla a pro vojáky v zákopech byla nezbytností. Po válce byl výrazný nedostatek obuvi a holinky se opět pro svou odolnost těšily velké přízni. V 50.letech je do nepříznivého počasí již nosili muži, ale i ženy a děti. V 60.letech např. slavná britská módní návrhářka Mary Quant (ta, která může za módu minisukní) navrhla stylovou soupravu holinek, pršipláště a klobouku do deště.

V r.1958 vznikly v Britské gumárenské společnosti ty nejikoničtější holinky, které se po roce 2000 staly vyhlášeným módním artiklem. Holinky firmy Hunter byly prostě hit. Hodně tomu napomohla Kate Moss, která si je obula na festival v Glastonbury nebo Angelina Jolie, která se v jejich červené variantě objevila ve filmu Mr and Mrs Smith. Boty získaly takový věhlas, že firma spolupracovala i s tak vyhlášenými jmény, jako je třeba Jimmy Choo.

Legendární holinky Hunter

Jejich výroba je levná a způsob zpracování materiálu umožňuje jakýkoliv design. Holinky již dávno nejsou jen klasicky černé, ale hýří všemi možnými barvami a vzory. K jejich výrobě přistoupily i ty nejznámější značky a věhlasní módní návrháři. Najdete mezi nimi i taková jména jako např. Michael Kors, Tommy Hilfiger, Chloe, Burberry, Calvin Klein či Jimmy Choo. Kdo by to byl řekl, že jednou za pár „obyčejných gumáků“ budou ženy jednou utrácet i mnoha tisícové částky.

Holinky Desigual

A mé oblíbené Evercreatures

Zdroj: Ikony světového designu

Líbil se vám článek? Dejte mu To se mi líbí nebo ho sdílejte níže 🙂

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

800x400-1.jpg

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 

Ifanka

Krásný den.

Vítám Vás na mých stránkách. Mou vášní je inspirovat a vést ženy ve znovunalezení  jejich unikátní osobnosti, krásy a charismatu, pulsující životní energie a mladistvého elánu. K jejich sebepřijetí a odvaze být samy sebou. Ukazovat jim, že každá z nás může být v jakémkoli věku duchem mladá, svobodná a je jediným neopakovatelným originálem.

Učím ženy, jak zpomalit stárnutí a doslova omládnout. Jak si zachovat mladistvou energii, styl a osobitost, zdravé tělo a pohodovou mysl v jakémkoliv věku.  Protože krásná, silná, zdravá a mladistvá můžete být, ať je číslovka, kterou máte v občance jakákoli.

Tento blog je prostě pro ženy a o ženách, které jsou už krapet životem otřískané a přesto nebo právě proto si dokázaly udržet nadhled, radost ze života a jsou stále duchem mladé. Nebo se o to alespoň snaží a chtějí k tomu dojít. Které chtějí být samy sebou, nebát se vyčnívat z davu a užít si vlastní život. Ženy inteligentní, schopné, kreativní, aktivní, originální, nezávislé.

Přihlášením budete dostávat informace o nových článcích týkajících se štěstí, zdraví, módy a životního stylu. A uvítám, když se podělíte i o své zkušenosti a názory k tématu v komentářích.
Těším se!
Ivana Tomášková

Vaše osobní údaje (jméno, e-mailová adresa) jsou u mě v bezpečí a já, Ivana Tomášková,  je budu na základě vašeho souhlasu zpracovávat podle zásad ochrany osobních údajů (odkaz), které vycházejí z české a evropské legislativy.  Stisknutím tlačítka vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním potřebným pro zaslání eBooku a dalších newsletterů ode mě, které se budou týkat souvisejícího tématu.

Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat kliknutím na tlačítko ODHLÁSIT v každém zaslaném e-mailu.

Newsletter

Přihlašte se k odběru novinek

Please wait...

Díky za Vaši registraci!

 

Uložit