odhoďte ten bič
O štěstí

Odhoďte ten bič

Mám teď pár dní volna a samozřejmě, jako vždy, když mám trochu více volna, mám velkolepé plány. No dobře, ne plány, protože plánování nesnáším, ale představy. V tom jsem mistr. Mám představu, že umyju okna, udělám pořádek v knížkách, opravím tátovi kalhoty, dopíšu ebook, napíšu pár článků, zajdu si na procházku, odvezu tátovi ty kalhoty, setkám se s rodinou a přáteli.  A samozřejmě ještě u toho nakoupím, uvařím, vyperu, uklidím. 😀

velké plány s úklidem
Fakt?! Za 3 dny?!

Nevím, jestli máte taky obdobně velké oči, ale tuším, že v tom nejedu sama. Pak máme výčitky, že jsme nestihli všechno, co jsme chtěli a máme pocit, že jsme neschopní, že jsme to nezvládli.

úklid

V mozku máme vyšlapané ty oblíbené cestičky, jimiž naše úvahy a chování šly již nesčetněkrát a pak uvažujeme stále stejným způsobem. Stejným způsobem jednáme, chováme se a jedeme jak přes kopírák. A to i v případě, že víme, že je to nebetyčná blbost. A pak se bičujeme, dostaví se dobře známý pocit sebemrskačství, že bychom měly být ještě lepší, stíhat toho víc, dokonalejší než dokonalé.

Nemusíme být ani perfekcionisti, aby se tenhle pocit nedostatečnosti dostavil. Máme pocit, že se to od nás očekává. Že když tohle očekávání nesplníme, nebudeme dost dobré, že někoho zklameme. 

Přitom stačí tak málo. Nechtít stihnout všechno, co bychom potřebovali a co nám v naší pomýlené představě připadá neodkladné a být k sobě laskaví a mít pochopení. Nakonec okna můžeme umýt i příští týden, naproti tomu s někým, na kom nám záleží se už třeba nemusíme potkat.

úklid

Já už před lety dokázala v určitém momentě přehodit výhybku. Plány mám stále velkolepé, nebo alespoň představu o tom, co  by bylo fajn, kdybych udělala. Ale vždycky v tu chvíli, kdy se mne začne zmocňovat panika, že jsem chtěla ještě tohle a tohle, přinutím se zastavit a podívat se na situaci reálně. Začnu se ptát sama sebe:

A co se stane, když to všechno nestihnu? No, nic, no.
A co z toho fakt hoří?  Nebo naopak. Co mi udělá radost?
relax

Pak se pochválím za to, jak jsem šikovná a co už jsem udělala, vychutnám si ten okamžik. Dívám se na dokončenou práci a snažím se vychutnat si tu radost a hrdost na sebe, že mám kousek  splněný za sebou. A pak se pustím se toho, co buď hoří anebo co mě potěší. Že jsem nestihla všechno? No a? Udělám příště.

Máme všichni na sebe velké nároky. Jsme tak naučení. Abychom byli dokonalí a stihli toho co možná nejvíc. Ale nejen že to není třeba, dokonce nám to  vyloženě škodí. Pak jsme bezdůvodně ve stresu a pod tlakem.  Zapomínáme se pochválit a odměnit za to, co jsme už udělali a užívat si přítomnost a každé pěkné chvíle.

Takže až budete mít zase volno, nezapomeňte na to, že život není jen o povinnostech, ale hlavně o tom si užít hezké chvíle. Jak se říká “práce neuteče, nemá nožičky”. Zahoďte ten bič, co držíte nad sebou, udělejte to, co uznáte za potřebné a nezapomeňte se za to pochválit. Raději volný čas spravedlivě rozdělte – část času využijte na “být” (s rodinou, přáteli, sami se sebou) a část na “dělat” (povinností a práce je vždycky hromada).

Líbil se vám článek? Dejte mu To se mi líbí nebo ho sdílejte níže 🙂
odpočinek

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 

Ifanka

Krásný den.

Vítám Vás na mých stránkách. Mou vášní je inspirovat a vést ženy ve znovunalezení  jejich unikátní osobnosti, krásy a charismatu, pulsující životní energie a mladistvého elánu. K jejich sebepřijetí a odvaze být samy sebou. Ukazovat jim, že každá z nás může být v jakémkoli věku duchem mladá, svobodná a je jediným neopakovatelným originálem.

Učím ženy, jak zpomalit stárnutí a doslova omládnout. Jak si zachovat mladistvou energii, styl a osobitost, zdravé tělo a pohodovou mysl v jakémkoliv věku.  Protože krásná, silná, zdravá a mladistvá můžete být, ať je číslovka, kterou máte v občance jakákoli.

Tento blog je prostě pro ženy a o ženách, které jsou už krapet životem otřískané a přesto nebo právě proto si dokázaly udržet nadhled, radost ze života a jsou stále duchem mladé. Nebo se o to alespoň snaží a chtějí k tomu dojít. Které chtějí být samy sebou, nebát se vyčnívat z davu a užít si vlastní život. Ženy inteligentní, schopné, kreativní, aktivní, originální, nezávislé.

Přihlášením budete dostávat informace o nových článcích týkajících se štěstí, zdraví, módy a životního stylu. A uvítám, když se podělíte i o své zkušenosti a názory k tématu v komentářích.
Těším se!
Ivana Tomášková

Vaše osobní údaje (jméno, e-mailová adresa) jsou u mě v bezpečí a já, Ivana Tomášková,  je budu na základě vašeho souhlasu zpracovávat podle zásad ochrany osobních údajů (odkaz), které vycházejí z české a evropské legislativy.  Stisknutím tlačítka vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním potřebným pro zaslání eBooku a dalších newsletterů ode mě, které se budou týkat souvisejícího tématu.

Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat kliknutím na tlačítko ODHLÁSIT v každém zaslaném e-mailu.

Newsletter

Přihlašte se k odběru novinek

Please wait...

Díky za Vaši registraci!

 

Uložit