Vůně jako vzpomínka
O štěstí

Vůně jako vzpomínka

Před časem jsem navštívila jeden dům, ve kterém mě ovanula zvláštní vůně, nebo spíš pach. Najednou se mi vybavily vzpomínky z dětství a mládí, kdy jsme jezdívaly s maminkou do Karlových Varů a měly jsme pronajatý pokoj u jednoho staršího pána. Pokoj byl v bytě v nádherném starém domě se štukovými stropy téměř přímo na kolonádě a ten dům voněl úplně stejně. Kombinace starého domu, trochy vlhka z blízkosti řeky, kamenného schodiště… Najednou jsem po letech ctila stejnou vůni…. a vytanuly mi na mysl dávno zasuté vzpomínky.

Vůně jako vzpomínka a nositel informací

Mám ráda vůně. Což je zajímavé, protože jinak můj čich není nějak extra dobrý. Ale rozhodně ráda k věcem a lidem „čichám“, mám pocit, že vůně a pachy poskytují docela zásadní informace. Jsem třeba přesvědčená o tom, že nám přemíra parfémů a deodorantů škodí, třeba u výběru partnera. Tím nemyslím, že bychom je měli úplně přestat používat, jen to jednoduše nepřehánět. Protože je důležité, aby nám partner voněl. Četla jsem někde, že to má něco společného s genetikou, že si na podvědomé úrovni vybíráme podle pachu. Ale když to přebije přemíra parfému, necítíte daného člověka a pro něj typickou vůni, ale jen voňavku. A pak po létech… znáte tu klasickou větu „nemůžu ho ani cítit!“. Možná to má něco společného.

Vůně jako vzpomínka

Další zajímavostí je, že vůně a pachy jsou pro mě nositeli vzpomínek. A pak ještě hudba. Je to opravdu zvláštní. Někde něco ucítím nebo uslyším nějakou písničku a rázem se mi vybaví některé období v životě, vzpomínky na nějakého konkrétního člověka, se kterým se mi daná hudba nebo vůně pojí a jakoby se mi v hlavě promítal filmový úsek mého života.

Jediný rozdíl je v tom, že písničku si můžete pustit, zopakovat. Ale tu vůni, ten pach, ten těžko… Je to velmi prchavý okamžik, kdy se na chvíli ocitnete v dobách dávno minulých, ke kterým vás vážou vzpomínky a to s takovou intenzitou, jako by to byla současnost. Vzpomínky na lidi, kteří už tady s vámi nejsou a tolik vám chybí, na události, které vás ovlivnily, na dětství a mládí, které je nenávratně pryč. Bylo by hezké, kdyby se ty vzpomínky a vůně daly „nasbírat“ do flakonku a pak bychom si k nim mohli kdykoli přivonět a prožívat ty události znovu. Ale asi je dobře, že to nejde. Možná by z nás byl „feťák“, který neustále čichá k oblíbené lahvičce jeho nejmilejších vzpomínek a zapomíná žít současný život v přítomnosti.

Máte i vy spojené vzpomínky s vůněmi nebo hudbou či něčím jiným?

Líbil se vám článek. Dejte mu To se mi líbí nebo ho sdílejte níže 🙂

Foto zdroj: Pixabay.com

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 

Ifanka

Krásný den.

Vítám Vás na mých stránkách. Mou vášní je inspirovat a vést ženy ve znovunalezení  jejich unikátní osobnosti, krásy a charismatu, pulsující životní energie a mladistvého elánu. K jejich sebepřijetí a odvaze být samy sebou. Ukazovat jim, že každá z nás může být v jakémkoli věku duchem mladá, svobodná a je jediným neopakovatelným originálem.

Učím ženy, jak zpomalit stárnutí a doslova omládnout. Jak si zachovat mladistvou energii, styl a osobitost, zdravé tělo a pohodovou mysl v jakémkoliv věku.  Protože krásná, silná, zdravá a mladistvá můžete být, ať je číslovka, kterou máte v občance jakákoli.

Tento blog je prostě pro ženy a o ženách, které jsou už krapet životem otřískané a přesto nebo právě proto si dokázaly udržet nadhled, radost ze života a jsou stále duchem mladé. Nebo se o to alespoň snaží a chtějí k tomu dojít. Které chtějí být samy sebou, nebát se vyčnívat z davu a užít si vlastní život. Ženy inteligentní, schopné, kreativní, aktivní, originální, nezávislé.

Přihlášením budete dostávat informace o nových článcích týkajících se štěstí, zdraví, módy a životního stylu. A uvítám, když se podělíte i o své zkušenosti a názory k tématu v komentářích.
Těším se!
Ivana Tomášková

Vaše osobní údaje (jméno, e-mailová adresa) jsou u mě v bezpečí a já, Ivana Tomášková,  je budu na základě vašeho souhlasu zpracovávat podle zásad ochrany osobních údajů (odkaz), které vycházejí z české a evropské legislativy.  Stisknutím tlačítka vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním potřebným pro zaslání eBooku a dalších newsletterů ode mě, které se budou týkat souvisejícího tématu.

Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat kliknutím na tlačítko ODHLÁSIT v každém zaslaném e-mailu.

Newsletter

Přihlašte se k odběru novinek

Please wait...

Díky za Vaši registraci!

 

Uložit